X
X
X
X

Knowledge Base

HomepageKnowledge BaseWordPressGoogle Search Console’a Site Ekleme

Google Search Console’a Site Ekleme

Arama Konsolu anlamına gelen Search Console eski adı ile Webmaster Tools, Google tarafından web sitesi sahiplerinin sitelerine dair analizleri inceleyebileceği ücretsiz bir araçtır.

Google Search Console’u kullanarak, sitenizin yazılımındaki hataları, sitenizden verilen bağlantıları, sitenize gelen bağlantıları, Google arama sonuçlarında hangi kelimelerde kaçıncı sırada yer aldığını, mobil uyumluluğunu, Google tarafından yapılan taramalarda tespit edilen hataları ve çözüm yollarını görebilirsiniz.

Search Console’a sitenizi eklemek için Google’ın sunmuş olduğu doğrulama adımlarından birini kullanmanız yeterlidir, sonrasında yukarıda belirtilen özellikleri kullanabilir, SEO çalışmalarınızı daha sağlıklı yürütebilirsiniz.

Search Console'a Site Ekleme

Google Search Console’a site eklemek için öncelikle Google hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Sonra https://search.google.com/search-console/welcome adresinden soldaki domain bölümüne alan adınızı yazıp ve giriş yapınız.

Açılan sayfada sol üst köşedeki açılır listeden “Mülk Ekle” bölümüne sitenizin adresini giriniz. 

Şimdi domain satın aldığınız sağlayıcıda oturum açmalısınız.

DNS DOĞRULAMA NASIL YAPILIR?
Kullanıcı panelinizdeki işlemlerden sonra bu ekrana dönüp doğrula butonuna basmanız gerek.

Turhost kullanıcı paneline göre bu aşamada izlemeniz gereken adımlar aşağıda listelenmiştir:

  • Hosting paketinize DNS kaydı eklemek için müşteri girişi sağladıktan sonra üst menüden “Hizmetler > Hizmet Listesi” sekmesine giriş yapınız ve işlem yapacağınız paketin “Yönet” butonuna tıklayınız.

  • Hosting yönetim panelinde sol menüde bulunan “DNS Yönetimi” sekmesine giriş yapınız.

  • Yeni DNS kaydı oluştur başlığı altından kayıt türü’nü TXT olarak seçerek “isim” kutucuğuna “@” yazabilir ya da bu alanı boş bırakabilirsiniz.

  • Search Console’dan (üstteki görselde yer alan doğrulama ekranından), DNS yapılandırmasını kopyalayınız ve “Değer” kutucuğuna yapıştırınız.

  • Özelleştirilmiş herhangi bir alan bulunmuyor ise “TTL” kutucuğunda işlem yapmanıza gerek yok.

  • “Yeni DNS Kaydı Ekle” butonuna tıklayarak TXT kaydını ekleyebilirsiniz.

  • Son olarak tekrar Search Consoel’un üstteki görselde yer alan doğrulama ekranına gidip Doğrula tuşuna bastığınızda Google Search’e sitenizi eklemiş olacaksınız.

Can't find the information you are looking for?

Create a Support Ticket
Did you find it useful?
(54 times viewed / 0 people found it helpful)

Top