X
X
X
X

Knowledge Base

HomepageKnowledge BaseHostingSSD Hosting ve Fark Yaratan Özellik...

SSD Hosting ve Fark Yaratan Özellikleri

Man changes hard drive disk to a modern ssd

SSD Hosting ve fark yaratan özellikleri hakkında detay vermeden önce SSD diskin ne olduğuna dair bilgi vermek sağlıklı olacaktır. SSD, verileri depolayabilmek için mekanik parçalar yerine bellek yongalarından ve dahili devrelerden faydalanan sürücülere verilen isimdir. SSD diskler, geleneksel sabit diskler gibi verileri, dönen diskler üzerinde depolamaz. Bu sebepten dolayı performansı daha yüksektir.

SSD diskler hareketli parçalara sahip olmadığından dolayı, diğer hard diskler gibi aniden bozulma ihtimalleri düşüktür. SSD disklerde belirli bir yazma kapasitesi bulunmakta ve bu kapasite SSD diskin ömrünü belirlemektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte SSD diskler artık birçok ev bilgisayarında kullanılmaktadır. SSD diskler, diğer disklere göre okuma yazma işlemlerinde daha hızlı cevap verdiğinden dolayı yapmak istediğiniz işlemleri daha kısa sürede yapabilirsiniz. SSD disk kullanımının genel amacı; diske yazılan ve diskten okunan verilerde maksimum hız alınmasıdır.

 

Peki, hosting sunucularında neden SSD disk kullanılmalıdır?

Bu sorunun cevabı aslına bakarsanız çok basit: Performans. Web sitenizin daha hızlı açılması ve sitelerinizdeki sorguların, içeriklerin (resim, pdf, video vb.) daha hızlı cevap vermesi için, SSD hosting tercih etmeniz gerekmektedir. SSD hosting’i, geleneksel hosting hizmetleri ile karşılaştırırsak, SSD hosting’ler okuma ve yazma bakımından 5/1 daha hızlı cevap vermektedir. Bu doğrultuda, hosting tercihi yaparken SSD hosting’i tercih etmeniz çalıştıracağınız projeler için en doğru çözümdür.

Eski tip hard diskler mekanik cihazlar olduğundan dolayı çalışırken fiziksel olarak hareket etmektedir. Bu hareket sonucunda belirli bir sürtünme ve buna bağlı olarak ısı yaratmaktadır. Hareket ve buna bağlı ısıdan dolayı diskiniz üzerinde fiziksel olarak problem oluşma olasılığı %2-3’tür. SSD disklerde ise bu ihtimal %0.3 civarındadır. Bu istatistik ise, verilerinizin daha güvenli bir alanda barındığı anlamına gelmektedir. Tabi ki eski tip disklerde veri kaybını minimuma indirmek için RAID yöntemi bulunmaktadır fakat; SSD disk kullandığınızda bu işlemleri yapmanıza çoğunlukla gerek kalmamaktadır.

Performans ve veri güvenliği faktörünün yanı sıra, web sitenize katacağı ekstra değer Google sıralamalarında daha üst sıralarda olmaktır. Google algoritmasında web sitelerinin açılış hızları, sıralamada belirleyici faktör olmaktadır. Web siteleriniz ve alt linkleriniz ne kadar hızlı cevap verirse, Google sıralamasında diğer sitelere göre bu kriterde daha ön planda olacaksınız.

Domain Merkezi olarak yeni satışa sunulan hosting paketlerinde SSD disk alanı verilmektedir. Bu sayede projeleriniz için geleneksel hosting çözümlerine göre daha sağlıklı ve hızlı cevap alabilirsiniz. Hosting sunucularımızda Premium SSD diskler kullanılmakta olup bu diskler evlerinizde kullandığınız SSD disklere nazaran daha hızlı okuma-yazma performansı ile beraber daha yüksek depolama alanı sağlamaktadır. Tarafımızca sunulan yeni hosting paketlerini aşağıdaki görselde inceleyebilirsiniz:

Can't find the information you are looking for?

Create a Support Ticket
Did you find it useful?
(24 times viewed / 0 people found it helpful)

Top